Pánské šaty
Bederní pás
Nejjednodušším kusem oděvu pro teplé letní dny je bederní pás. který byl rovněž základní a často jedinou částí oděvu mužů mnoha indiánských kmenů. Je to pouhý pás pevné látky nebo měkké kůže – obdélník šíře 25 až 30 cm a délky 120 až 160 cm. Látkové pásy mívali indiáni v základní, pokud možno ne křiklavé barvě (červené, zelené, modré, černé). Můžeme použít i vkusné proužky nebo kostky. Šijeme z těžšího flanelu, flauše, plátna nebo z jiné vhodné látky. Okraje pak mohou být obšity tkalounem stejné nebo jiné barvy než látka. Pás se přichytí řemínkem, látkovým páskem či opaskem kolem boků.
Legíny
Legíny byly spolu s bederním pásem nejčastějším oděvem indiánských mužů. Tvoří je dvě samostatné nohavice sešité z obdélníků kůže nebo látky a přivázané tkaničkami k opasku, který drží bederní pás. Základní střih legín. Tvoří ho obdélník, který se přeloží a sešije se podle rozměrů nohy.
Látkové leginy
Legíny z látky nebo deky zhotovíme podle základního střihu s tím, že okraje obšijeme tkalounem nebo látkou a dolní okraj proti ošoupání obšijeme ještě řemínkem. Dolní část legín se zdobí korálky. Takový typ legín používaly kmeny Vran, Nez Percés a další. U legín, stejně jako u dalších části oděvu není vhodné kombinovat látku s kůží či jiným materiálem. Látkové legíny jsou stejně hezké jako kožené a v pozdějších dobách byly u Indiánů velmi rozšířené. Na jejich výrobu je nutné použít těžší pevnější látku, např. flauš nebo deku. V našich podmínkách se dekové legíny nosí lépe v zimě na rozdíl od „letních“ kožených.
Košile z látky
Látka na košili i na další výrobky mohla mít například vzor se širokými nebo úzkými proužky jedné barvy (modrá, červená, zelená, černá, žlutá apod.), modrotisk s drobnými kytičkami, kytičkované nebo puntíkované vzorky v jedné nebo více barvách. Používaly se i látky jednobarevné ve všech základních barvách, ale spíše v barvách tmavších. Střihů existovalo více druhů; nejjednodušší střih tvořily tři obdélníky na tělo a na dva rukávy. Tento střih se dá použít na košili z látky i kůže. Látková košile může být hladká nebo s nabíranými rukávy na ramenech a manžetami. K zapínání indiánských košili novějšího střihu se používají perleťové knoflíky. Takové košile mohou mít i malý límeček – „stojáček“. Největším omylem zájemců o indiánské obleky bývá
Střihy látkové košile; a) jednoduchý, b) novější složitější
Dámské šaty
Látkové šaty
Látkové šaty asi užijeme na táboření častěji než kožené. Mohou být flaušové (základní barvy tmavších odstínů), flanelové (vhodným vzorem je například kostka) nebo z bavlněné látky (o vhodném vzorku jsme se zmiňovali u látkových košilí). Jednoduchý střih látkových šatů je na obrázku. U střihu na pravém obrázku je sukňová část nastavená klíny trojúhelníkového tvaru, které mohou být delší než spodek sukně. Tyto klíny umožňují lepší pohyb a působí i zajímavým dojmem. Látkové šaty mohou být zdobeny našitými saténovými stuhami (tkalouny) na sukni a rukávech. Šaty bývají doplněny koženým páskem, na který si žena věšela všechno, co potřebovala mít po ruce – váček na křesadlo, nůž v pouzdře, váček na cokoli (kapesníkem počínaje a indiánskou rtěnkou konče), amulet (želvičku) apod. Pásek můžeme vyšít korálky, pobít cvočky (nezapomenout podšít látkou!), ozdobit puklicemi. Některé šaty měly i dlouhou plácačku – další úzký kožený pásek visící z pásku na boku dolů.