Přechod Moravskoslezských Beskyd

17 Pro

Jak bylo avizováno, pro letní prázdniny 2020 plánujeme přechod „něčeho“. Dnes už víme kdy a víme i kam a mohu Vám tedy prozradit, že se bude jednat o přechod Moravskoslezských Beskyd směrem od Valašského Meziříčí do Třince a bude se konat v termínu 18.-26.7.2020. Pochod je již nyní částečně naplánován, kdo viděl můj plán Přechodu Šumavy, může se těšit na podobně zpracovanou disertační práci. Prozatím uvedu souhrnné informace. Jakmile bude naplánovaná doprava a další informace, vše upřesním.

Přechod Moravskoslezských Beskyd je osmidenní pěší výprava po hřebenech Beskyd. Výprava je vhodná pro děti od 4. Třídy (Platí, že děti od 3. třídy bereme po konzultaci a schválení Owi). Všichni účastníci by se nejprve měli zúčastnit některé lehčí víkendové výpravy, kde si vyzkouší podmínky, jaké během podobného přechodu panují. Aktuálně neplánujeme Wandříček, který byl „vstupenkou“ na Šumavu a tak, pokud bude mezi zájemci nějaký „dosud neozkoušený jedinec“, budeme situaci řešit nějak individuálně.

Výprava zahrnuje osmidenní pochod s nocováním ve volné přírodě. Cestu tam a zpět podnikneme vlakem. Vlastní pochod je dlouhý cca 107 km a je rozdělený do denních úseků s průměrnou délkou cca 13 km. Nejdeme po nocovištích, takže délku denního nášlapu si můžeme mírně upravovat podle vlastních potřeb. Na trase navštívíme mimo jiné rozhlednu na Velkém Javorníku, Pustevny, nebo Lysou horu (výstup s největším převýšením v ČR).

Nocovat na trase budeme ve volné přírodě. Moravskoslezské Beskydy jsou CHKO, což znamená, že na jejich území nelze legálně tábořit. Tábořením se zde rozumí přespávání ve stanu. Správa CHKO Beskydy se staví tolerantně k bivakování (Nocování pod širákem, bez ohně, bez odpadků, na jednu noc, na malé ploše), ale upozorňuje, že např. lesníci už nemusejí být natolik tolerantní. Předpokládáme, že všichni účastníci jsou již schopni nocovat tak, aby nepřitahovali zbytečnou pozornost.

Stravovat se budeme z vlastních zásob. Podrobný přehled stravování bude opět vypracovaný zvlášť. Zásoby budeme během pochodu doplňovat na předem určených místech. Přímo na trase je obchodů málo, ale s tímto drobným problémem se dokážeme vypořádat. Na trase je mnoho restaurací, v nichž je možno zastavit na jídlo a některé z nich určitě navštívíme.

Vodu na cestě budeme doplňovat z místních studánek, případně kupovat balenou spolu s potravinami. Pro zachování jistého hygienického standardu budeme vodu nabranou ze studánek upravovat filtračním systémem Sawyer. Místa kde lze nakoupit/nabrat vodu budou předem zmapována a budeme se snažit určit na každý den pochodu minimálně jedno místo, kde lze doplnit zásoby. Každý účastník pochodu musí jako vždy disponovat zásobou vody minimálně na jeden celý den (2l na osobu)

Na některých místech Beskyd nemusí být mobilní pokrytí. Budeme se snažit každý den poslat nějaké sms, abychom udržovali kontakt. Mimo to však budeme pravděpodobně nedostupní na mobilních telefonech – nemáme je kde nabít, takže je budeme po většinu cesty mít stejně vypnuté. Ze stejných důvodů je zcela zbytečné, aby děti měli mobilní telefon, nebo jakoukoliv jinou elektroniku, navíc s přihlédnutím ke zvýšené možnosti jejich ztráty, nebo poškození.

V případě, že by některý z účastníků musel pochod z jakýchkoliv důvodů přerušit, je předem stanoveno celkem pět míst, kde trasa pochodu kříží silnici. Na těchto místech si lze dítě individuálně vyzvednout. Jedná se přesně o Sedlo Pindula, Čeladná, Ostravice, Krásná a Morávka. V případě nutnosti pochod zcela přerušit budeme improvizovat sestupem na severní stranu hřebene, kudy vede železniční trať, nebo si pomůžeme místní autobusovou dopravou.

Upozorňuji, že přechod Moravskoslezských Beskyd je náročná túra. Protože Beskydy nemají souvislý hřeben, ale jsou přeťaty několika ostrými údolími, je třeba častěji sestupovat a znovu nabírat výškové metry. Pochod zahrnuje také výstup na Lysou horu, což je výstup s největším převýšením v republice. Upozorňuji absolventy Šumavy, aby tuto výpravu za žádnou cenu nepodceňovali! Celkové převýšení pochodu (rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem trasy) je téměř dvojnásobné. A právě kvůli sestupům do údolí a poté opětovnému stoupání roste také celkový počet nastoupaných metrů. Výstup na Lysou horu lze přirovnat výšlapu na Sněžku, jen převýšení je ještě o trochu vyšší.
P.S. Původně jsem plánoval vám tyhle perličky prozradit až ve vlaku, aby vás neopustilo nadšení, ale věřím, že se mnou jedou jenom samý hustý šťávy, který zdolávají takovýdle kopce s jednou nohou za zády, takže nebude vůbec žádný problém 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *