Tipy na vánoční dárky

7 Lis

Přátelé a kamarádi

Rok se s rokem sešel a opět se nám blíží Vánoce. A stejně jako vloni jsme se letos rozhodli vyrazit s několika nápady a tipy na vánoční dárky. Protože loňský seznam je pořád aktuální, doplnili jsme jej o několik kousků a předkládáme vám ho znovu.

Pořád platí, že každý obrázek je odkazem na jeden konkrétní produkt, který jsme vybrali za nás jako příklad.

Svítilna
Na začátek letošního seznamu bych rád splnil slib, který jsem dal na táboře a předkládám svítilnu Goal Zero Lighthouse 600. Svítilna disponuje světelným tokem až 600lm, přičemž lze rozsvítit jednu, nebo obě strany lucerny a výkon lze plynule regulovat. Na nejnižší výkon nabízí výdrž až 320h a při vyčerpání baterie lze v nouzi svítilnu dobít ručně pomocí zabudovaného dynama. Svítilna má vlastní baterii, která se nabíjí přes USB a disponuje i USB výstupem, takže ji lze použít jako Powerbanku. Praktičnost této svítilny sráží jen její velikost (proti malé čelovce značná) a špatná stylovost při woodcrafterském táboření.

Lighthouse

Nůž
Každý správný muž, nosí v kapse nůž. A každý správný woodcrafter ví, že bez tohoto nástroje to zkrátka nejde. Někomu budou vyhovovat nože zavírací, jednoduché, nebo multifunkční, někdo nedá dopustit na pevnou čepel. Mezi velice populární nože patří například švýcarské Victorinoxy a Wengery, francouzské Opinely, nebo i české Mikovy. Není důležité mít největší nůž, je důležité mít funkční a ostrý nůž. A já doufám, že už mi nikdo nepřijde říct, že nemůže krájet cibuli, protože nemá čím.

Victorinox Spartan Opinel Mikov Skaut

Řezbářský nůž
Nemohli jsme si nevšimnout, že někteří starší projevili zájem o vyřezávání a jistou zručnost. Vážnějším zájemcům o dřevořezbu můžeme doporučit švédské řezbářské nože morakniv. Rovné čepele, i zahnuté „lžícáky“ jistě potěší každého woodcraftera, který touží například po vlastní dřevěné lžíci.

Sekera
Podle našich pravidel smějí mít někteří na táboře vlastní sekeru. Svou práci velmi dobře odvede i zrepasovaná sekera po dědovi, ale pokud máte potřebu mít vlastní kousek poctivého železa, který při správném zacházení vydrží déle než vy, můžeme jen doporučit poctivé kované sekery, jako jsou například Helko Werk, Hultafors i nákladnější Gränsfors Bruk, nebo známé moderní sekery Fiskars.

Helko Hultafors Fiskars

Vlněná deka
Hudson Bay Beaver Blanket, nazývaná často „háca“, „hadsnbejka“, nebo „pětičárkovka“ je takový woodcrafterský evergreen. Jedná se o festovní vlněnou deku, kterou tvoří zhruba 10% bavlněné osnovy a 90% vlny. Deka je hutná, těžká a teplá. Původ těchto dek je v období kolonizace Severní Ameriky, kdy s nimi obchodovala Hudson Bay Company a pět čárek, kterými jsou tradičně značeny, znázorňovaly cenu deky v bobřích kožešinách. Indiáni a lovci z nich také šili kabáty kapote. Deky se vyrábí ve více barevných variantách, ale asi nejoblíbenější je varianta zvaná duhovka, tedy bílá deka s čtyřmi barevnými pruhy na každé straně.

Hudson bay beaver blanket

Pláštěnka
Jistě si všichni vybavíte naše neustále „kde máš pláštěnku?!“. Ano, pláštěnka je užitečná věc. A když prší, je obvykle jedno, jestli máte prvotřídní ripstop pláštěnku, nebo jednorázovou igelitku. Dnes Vám ale předložíme tu první variantu – pláštěnku JUREK trio JZ-S. Pláštěnka je vyrobená z odolné ripstopové tkaniny (úprava zajišťující odolnost proti trhání) s odolností až 10.000 mm vodního sloupce, s kapucí s kšiltem a s hrbem pro batoh, pod který schováte i velkou krosnu. K pláštěnce lze dokoupit příslušenství Jurek DUO, pomocí kterého lze z pláštěnky vytvořit malý přístřech.

Jurek

Návleky
Není to zatím úplně běžná součást naší výbavy, ale rozhodně se jedná o praktickou věc. Půjdete li za deště v pláštěnce, bude vám voda z pláštěnky stékat při každém kroku na boty a často také horem přímo do bot. V tu chvíli přijdou vhod buďto gumovky, které bezpečně sahají až nad lem pláštěnky, nebo nepromokavé návleky, které kryjí horní část boty a nohu často až téměř po koleno. Když budete po dešti chodit mokrou trávou, zabrání, aby vám voda z trávy zmáčela boty a nohavice. Když budete chodit v hlubokém sněhu, zabrání padání sněhu do bot. Chcete li zvýšit svůj komfort při používání návleků, hledejte membránové. Nepustí vodu dovnitř, ale pustí páru ven. Pro občasné použití dobře postačí levnější návleky ze sportovních obchodů, ale pro nadšence můžeme vřele doporučit ozkoušené návleky JuBö z nanomembrány.

Návleky

Láhev NALGENE
Láhev NALGENE má zajímavou historii. Původně ji vynalezl chemik Emanuel Goldberg jako obyčejnou laboratorní láhev s odměrkou, která mu měla usnadnit práci v laboratoři. Pojmenoval ji Nalge na počest své ženy, Natalie Levey Goldberg. Romantické, že? O 20 let později se láhev dostala na svou první horskou túru a získala dobrou pověst díky své odolnosti a praktičnosti. Jako laboratorní vybavení ale bylo její získání problematické, dokud ředitel firmy nepřišel na to, že skautský oddíl jeho syna láhve takže používá. A tak vznikla řada Nalgene Outdoor Products. Láhev je vyrobena z odolného plastu a vydrží i nějaký ten pád. Široké hrdlo umožňuje snadné plnění i čištění. Existují i verze s úzkým hrdlem – vznikly proto, že v úzkém hrdle se lépe rozbíjí led. Víčko je vždy spojeno s lahví ohebným páskem, takže se nemůže ztratit. V průběhu času k nudné šedé přibylo mnoho nových barev a designů, ale všechny si zachovávají tradiční odměrku původních laboratorních lahví.

Nalgene

Koše a bedny
Mít na táboře věci naházené celou dobu v krosně moc dobře nejde. Pokud chcete mít hezké týpí a přidat svému táboření trochu malebnosti, můžete zvážit dvě varianty. Dřevěné bedny, například staré vojenské bedny od munice, které lze obrousit a natřít, opatřit je vlastním znakem, cokoliv vás napadne. Nebo další varianta je proutěný koš. Oproti koši lze bednu (alespoň ty bytelné vojenské) použít i jako sedátko, bývají ale mnohem těžší.

Bedna Koš na prádlo

Na spaní
Člověk prospí více jak čtvrtinu svého života. Proto stojí za to vybavit se na spaní kvalitními věcmi. Máte dobrou karimatku? Dobrý spacák? Hamaku? Žďárák? Vlastní lehátko?

Karimatka
Pro spaní je potřeba se izolovat od země dobrou karimatkou. Karimatka z EVA pěny je lehká, odolná a bezúdržbová, samonafukovací je po sbalení menší a lépe izoluje, jen ji nesmíte propíchnout. Mezi nejznámější výrobce pěnových karimatek u nás patří česká firma YATE, v oblasti samonafukovací karimatek pak firma Therm-a-rest.

Pěnová karimatka Samonafukovací karimatka

Spacák
Spací pytel je důležitý. Jezdíme na výpravy po celý rok a v zimním čase slaboučký letní spacák nemusí stačit. Nechcete li zbytečně klepat kosu, pořiďte si teplý spacák. Spacáky plněné peřím jsou zpravidla teplejší a snáze se balí, ale peří po navlhnutí ztrácí své vlastnosti. Syntetická náplň je jednodušší na údržbu. Chcete li spacák vyrobený v Česku, můžeme vřele doporučit spacáky Prima. A protože jsem byl nařčen, že nabízím jen „obyčejné české Primy“, předkládám letos i péřový spacák Sir Joseph 🙂

Spacák Spacák

Hamaka
Hamaka je závěsné lehátko, které se napne mezi dva stromy. Spaní v hamace má svá úskalí, ale hamaky zůstávají populárním prostředkem pro přespávání, i obyčejné lenošení.

Hamaka

Žďárák
Správně Žďárského vak, pojmenovaný po českém průkopníkovi lyžování a skialpinismu Matyáši Žďárském. Jde o nepromokavý vak na spacák, který umožňuje přespání v přírodě bez potřeby stanu či jiného přístřešku. Pokud chcete nasbírat na čin nějaké širáky, je žďárák dobrým pomocníkem.

Bivakovací vak

Lehátko
Spaní na zemi není pohodlné. Naštěstí existují lehátka. Na letní tábor vozíme vojenská nosítka, ale pokud chcete vlastní lehátko, máme pro vás tip. Složí se do balíčku velkého asi jako spacák a když na něj v týpí natáhnete deku, úplně zapadne.

Lehátko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *